15.05. Bilans w realu

2

15 maja, dzień 1169.

Wpis nr 1158

zakażeń/zgonów

15/0

Zapraszam do wsparcia mego bloga

Witam. Nie wychodzę ze studia. Dziś wizyta w telewizji w Realu24. Kolejne aspekty podsumowania pandemii. Ale jutro wracam do pisania. Książka się pichci, ciężko ciąć samemu własne dzieło, ale musze się sprężyć. Dziś już w wywiadzie bardziej egzystencjalnie, bo filary pandemii sa już właściwie wyjaśnione.

Tu link do wywiadu.

https://banbye.com/watch/v_pbe55vIEEmgN

About Author

2 thoughts on “15.05. Bilans w realu

  1. Wszystko pięknie ładnie, ale ten ostatni akapit z Ukrainą, to sobie można było darować. Rozmawiajcie o szaleństwie covidowym, to rozmawiajcie o tym. A o Ukrainie rozmawiajcie w innym materiale. Bo tak cały ten wywiad stanie się mało ważnym, gdyż przykrywa go ta ostania wstawka. Tak jakby prowadzący chciał przykryć jeden temat drugim!!!

  2. Zamieszczam pod adekwatnym wpisem, bo mamy już zajawkę ekspercką wytłumaczenia dlaczego Polacy umierali w plandemii – jak zwykle niezawodne Radio Nowy Erewań/Świat tłumaczy ustami specjalistów w dzisiejszym porannym programie „Dlaczego mamy recesję zdrowotną” – Dobrochna Surma: Z zahamowaniem kondycji zdrowotnej mamy w Polsce do czynienia od początku XXI w. W ostatnich latach mówimy jednak o recesji czyli stałym pogarszaniu się wskaźników zdrowotnych – tłumaczy Witold Zatoński, lekarz, prof.medycyny:”Jeżeli chodzi o zdrowie, to takim uniwersalnym wskaźnikiem., który pokazuje co się sumarycznie dzieje ze zdrowiem jest Oczekiwana Długość Życia. Niestety, mniej więcej od 2014r przestała rosnąć. Oczekiwana długość życia najpierw zahamowała, a od 2014r u mężczyzn, a od 2016r u kobiet zmniejsza się. Jeżeli zmniejsza się oczekiwana długość życia, możemy mówić że jest zjawisko recesji zdrowotnej.”
    D.S: Za pogorszenie się zdrowia publicznego odpowiadają trzy główne czynniki. Pierwszy z nich to spożycie alkoholu. W 2002r obniżono akcyzę na wyroby alkoholowe o 30%. Od tego momentu spożycie cały czas rośnie, co ma odzwierciedlenie w szkodach zdrowotnych. Umieralność na choroby alkoholowe wzrosła we wszystkich grupach wiekowych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dane komentuje Kinga Janik-Koncewicz z Instytutu Europejskie Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych: „Mówimy o praktycznie liniowym wzroście chorób związanych z alkoholem, w tym przypadku mówimy o alkoholowej marskości wątroby, ponieważ jest to najlepszy wskaźnik, który odwzorowuje poziom ekspozycji populacji na alkohol i również wszystkie szkody zdrowotne. Jest ich bardzo dużo, to są setki chorób wywołanych czy pośrednio czy bezpośrednio alkoholem, natomiast alkoholowa marskość wątroby jest wywoływana wyłącznie przez alkohol, więc jeśli ktoś nie pije alkoholu, nie zachorowuje, nie umiera na alkoholową marskość wątroby. Czyli to, że alkoholowa marskość wątroby rośnie i zgony z tego powodu rosną, jest przełożeniem tego, że Polacy piją alkohol. I ta koonsumpcja niestety rośnie i ta ekspozycja populacji również.”
    D.S.: Drugą z przyczyn jest palenie tytoniu, o którym mówi prof. Witold Zatoński:”Niestety od 2014r po zaprzestaniu prowadzenia tego pakietu działań dla Narodowego Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu (NPOZNPT ?) doszło do zmiany trendu jeżeli chodzi o sprzedaż papierosów. No co to znaczy sprzedaż papierosów? Jeżeli sprzedaż papierosów w Polsce wzrosła z 41 miliardów do 50 miliardów czyli o 9 miliardów, to jest oczywiście związane z niebywałym ryzykiem zdrowotnym.”
    I wreszcie trzeci aspekt czyli pandemia Covid-19. Przyczyniła się ona do zgonów nadmiarowych i statystycznie skróciła nasze życie. Choć i tutaj, zdaniem ekspertów, przyczyniliśmy się jako społeczeństwo do recesji zdrowia. Dlaczego – tłumaczy Alicja Basiak-Rasała z Katedry Zdrowia Populacyjnego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: „Pandemia trafiła już na populację, której zdrowie nie było w najlepszej kondycji. Wysoki odsetek także nierozpoznanych chorób przewlekłych, cukrzycy, nadciśnienia, czynniki ryzyka, właśnie palenie, alkohol, nieprawidłowa dieta, niesprawność fizyczna, to wszystko spowodowało, że później w wielu przypadkach Covid przebiegał ostrzej, z większymi konsekwencjami.”
    D.S.: Recesji zdrowia towarzyszy jednocześnie zahamowanie rozwoju cywilizacyjnego Polski. Oczekiwana długość życia razem z PKB oraz poziomem scholaryzacji budują bowiem Human Development Index – wskaźnik rozwoju cywilizacyjnego państwa.”(koniec)
    Czyli podsumowując: coraz więcej chlaliśmy, paliliśmy i staliśmy już nad grobem, co wirus skrzętnie wykorzystał. I to wszystko z powodu akcyzy. Łapać winnego!
    A o czym GUS donosi:
    – Trwanie życia w 2020r: stat.gov.pl /obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2020-roku,2,15.html
    „W 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim, trwanie życia skróciło się odpowiednio o 1,5 i 1,1 roku, co było związane z epidemią COVID-19”
    – Trwanie życia w 2021r: stat.gov.pl /files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5470/2/16/1/trwanie_zycia_w_2021_roku.pdf
    „W 2021 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 71,8 roku, natomiast kobiet 79,7 roku. W porównaniu z 2019 r., trwanie życia skróciło się odpowiednio o 2,3 i 2,1 roku, co było związane z epidemią COVID-19”
    http://www.poradnikzdrowie.pl /aktualnosci/nowe-tablice-trwania-zycia-polakow-jak-dlugo-jeszcze-pozyjesz-wedlug-sredniej-gus-aa-dGpS-qHDG-kmty.html
    „Zgodnie z oczekiwaniami, średnia długość trwania życia za 2022 r. znacząco wydłużyła się w stosunku do poprzedniego roku. Dla osób w wieku 60 lat, czyli wieku emerytalnego kobiet, wzrost wyniósł 15,4 miesiąca, podczas gdy dla osób w wieku 65 lat, w którym na emeryturę przechodzą mężczyźni, średnie oczekiwane dalsze trwanie życia wydłużyło się o 13,8 miesiąca.”
    oraz
    – Trwanie życia w zdrowiu w 2020r: stat.gov.pl /obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-zdrowiu-w-2020-r-,5,1.html
    „W 2020 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 59,2 roku dla mężczyzn i 63,1 roku dla kobiet, oznacza to spadek w stosunku do roku poprzedniego odpowiednio o 0,5 i 0,2 roku.”
    – Trwanie życia w zdrowiu w 2021r: stat.gov.pl /obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-zdrowiu-w-2021-r-,5,2.html
    „W 2021 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 59,1 roku dla mężczyzn i 63,1 roku dla kobiet. W przypadku mężczyzn oznacza to spadek w stosunku do roku poprzedniego o 0,1 roku, co w głównej mierze było związane ze skróceniem się przeciętnego trwania życia. W przypadku kobiet trwanie życia w zdrowiu nie uległo zmianie.”
    Czyli jakby ktoś nam w 2020 i 2021 przeciętnie skrócił życie o 2 lata pozwalając przy tym żyć, zwłaszcza w 2021 r, w zdrowiu do końca – tak działa np. morderstwo.
    A w 2022r długość życia oddana z lekką nawiązką – czyżby ci, co przeżyli łapankę, odzyskali siły witalne?
    Przydałby się trzeźwy statystyk…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *