18.02. Trzecia fala w Zakopanem, polewamy się szampanem

18 lutego, dzień 353.

Wpis nr 342

zakażeń/zgonów

1.614.446/41.582

Ja już kiedyś pisałem, że winni wszystkiemu pandemicznemu będą zwykłe człowieki. Nie system, nie bezradność ochrony zdrowia, nawet nie wirus. I proszę – ledwie otworzyli stoki – już wyległ nieodpowiedzialny lud na Krupówki. Jak przeczytałem: „na efekty lockdownu czeka się 2-3 tygodnie, na efekty otwarcia – 2-3 godziny”. A przecież w kwestii tego, że wyległ, to nie dlatego, że coś otworzyli, po prostu zjechali się na skoki, tak jak to lud mógł zrobić i przed 12 lutego. I gdzieśby się tam przespał, jak pisze Wyborcza, nawet w zaspie. I bez otwarcia z dnia 12 lutego i tak by się zjechali bo i przed i po 12 lutego nie można było skoków oglądać z trybun. No i już został znaleziony pretekst do wytłumaczenia trzeciej fali, która wisi nad nami jak ostry cień mgły.

Epidemiologicznie to bzdura jakaś. Dane zakażeń skoczyły prawie od razu po poluzowaniu, a to oznacza wytestowanie infekcji co najmniej sprzed 4-5 dni, a więc nie ma związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy Krupówkami a wykresami. Poza tym – skala. Policzmy: Powiedzmy, na grubo, że się bawiło no z 2000 luda. Nauka mówi, że się mogło zakazić góra 10%, czyli mamy 200. Teraz znowu – z tych 200 około 10% zachorowało. I mamy 20 chorych, którzy w dwa następne dni (choć paru jeszcze pewnie leczy kaca w Zakopanem) pozakażało ponad 7000 ludzi w całym kraju. Dziennie. No absurd przecież.

A jako, że w kowidzie wszystko jest już polityczne to okazało się, że największa zakażalnia pod Giewontem to sprawa ideowa jest. Dla Gazety Wyborczej to akt największego sprzeciwu przed złowieszczym PiS-em, co z dziennikarskiego wzmożenia zaznaczają dziennikarze tej gazety. No tak – słyszeliśmy te obrazoburcze hasła o polewaniu się szampanem, oczywiście przeciwko Kaczyńskiemu. To już nie jest fobia, to zboczenia, jak u pacjenta, któremu wszystko kojarzyło się z ch…usteczką.

Zmartwiliśmy Niemców, odwiecznych amatorów westchnień „ach ci Polacy, znowu oni…”. Tym razem zdjęcia krwiożerczych Krupówek i tłoku na stoku obiegły niemiecką prasę. Oczywiście z dyżurnym politowaniem w opisach, że my tu Niemcy cierpimy w lockdownie i kwarantannie, a ci Słowianie z tym, genem „jakoś to będzie” to pozakażają całą Europę. Ma to uzasadniać trzymanie Niemców w domach, którzy z przerażeniem mogą oglądać epidemiologiczne harce nieodpowiedzialnych Polonusów. Teatrum się więc odbyło.

Ale to kolejny przykład ryzykownej strategii komunikacyjnej władz. Nie można otwierać w poniedziałek, bo wyniki i perspektywy są ok, a zaraz we wtorek puszczać przecieki, że zaraz zamkniemy, bo naród nieodpowiedzialny wyległ. No nie da się, jak już to pisałem wyżej, uzasadnić tego efektem krupówkowym w tak krótkim czasie. Ale mamy tu sprzeczność dwóch narracji na raz. Pierwsza to, że popatrzcie, popatrzcie – otwieramy. Wiadomo, jak naród będzie się zachowywał w porządku to będziemy otwierać. Ale naród – szczególnie restauratorzy pamięta, że zamknięto go na próbne 14 dni, by zobaczyć, czy zachowa się odpowiedzialnie. Naród się zachował, ale wyniki, a raczej decyzje były takie, że ten okres przeciągnął się do dni 114. O stówę więcej.

Ja wiem, że władza liczy, że jak się otworzy to… nikt nie wyjdzie. Bo na tym będzie polegała jego odpowiedzialność? Że wyjdzie na powietrze pojedynczo, tak jak się rozchodziło w czasie wojny po tajnych kompletach? Przecież to socjologiczny absurd. Naprawdę, co to za idea, żeby nikt nie wyszedł, jak się otworzy? A kto ma zapełnić hotele i stoki? Rozsądny strumień społeczny? Reglamentowane wyjście? No ludzie… Przecież jest jasne, że im dłużej trzymają tym bardziej lud chce wyjść. Ale właściwie nie wyjść tylko wybiec. Można sobie zobaczyć na starych wojennych filmach. Uwolnieni więźniowie, oprócz tych z obozów koncentracyjnych, ale tę analogię zostawię sobie na gorsze czasy, zawsze wybiegali na zewnątrz, nie patrząc na strzały czy pola minowe. To odruch, a więc coś silniejszego niż rozsądek czy rachuby władz.

A więc władza nie miała się co chwalić, że otwiera. Spełniła po prostu oczekiwania społeczne, bo chyba zniechęcenie (nie ogólne, ale do władzy) narasta, a PiS ma nastroje społeczne ciągle badane. No i druga strona medalu. Nie można pięć dni po małym wielkim otwarciu straszyć trzecią falą. Co to za fala z pięcioma dniami przerwy między drugą a trzecią? Kto w takie bzdury uwierzy? Chór wujów zafunkcjonował jak na, nomen omen, komendę. Profesor Horban wyskoczył pierwszy, ale tej Kasandry to chyba już mało kto słucha.

Potem poszło w czuły punkt: skoro Polacy coraz bardziej są za szczepieniami okazało się, że trzecia fala – uwaga, uwaga – może zakłócić płynność (?) szczepienia narodu. Bo co? Bo runą umierający trzeciofalowcy do kowidowych szpitali? No fakt – teraz większość z nich stoi pusta (napiszę jeszcze o tym) i służy za punkty szczepienne. Ale zapowiadam, że będzie o tym, że mamy kilkadziesiąt szpitali, z których wyproszono w wielu przypadkach ich dotychczasowych gości, bo nie chorowali na nasz hit sezonu, z pełnym wyposażeniem i jedyne co w nich robimy to wkłuwamy się w ramię, co można zrobić w każdej (z zamkniętych) przychodni.

Jedziemy dalej z gęgaczami. Mój ulubieniec od zmiany zdania (wide maseczki z marca) profesor Gut: przebywanie na świeżym powietrzu nie powstrzyma transmisji wirusa, to mit. I znowu jego – mamy bez wątpienia do czynienia w najbliższej przyszłości z polską wersją wirusa. Nie wiadomo czy to dobrze czy źle i czy to oznacza (patrząc na kraj pochodzenia, to chyba tak), że jest bardziej złośliwy i zjadliwy. Czy zachodnie szczepionki na niego zadziałają? Czy  stuprocentowa przecież wyleczalność na wirusa w szpitalach runie teraz w dół na łeb, na szyję? Inni koledzy wyliczają kolejne mutacje, właściwie co kraj to obyczaj. Minister Niedzielski zaczął skromnie od najpopularniejszej (medialnie) wersji, czyli wirusa angielskiego. Czyli oczekiwany (?) wzrost zakażeń ma już swoją przyszłą przyczynę, na wypadek gdyby ktoś rozsądny wyszedł i pukaniem w głowę obalił wersję Krupówek jako polskiej odmiany targu nietoperzy w Wuhan, od którego, jak wiemy, wszystko się zaczęło.

Są też jakieś racjonalne próby wyjaśnienia „trzeciej fali”, co to jej jeszcze nikt nie widział, ale można ją zrobić. W interencie pełno foliarzy, którzy mówią i pokazują, że zwiększenie zakażeń odbywa się poprzez powiększenie skierowań na testy. I że jakoś teraz przed trzecią falą podobno pełno ludzi w punktach pobrań. Ale odrzucając nierozwiązywalne płaskoziemstwo pojawiają się w miarę racjonalne próby znalezienia korelacji pomiędzy otwieraniem a wzrostem zakażeń. Przeważa korelacja szkolna. No, od biedy można zobaczyć, że druga fala urosła w październiku jak dzieci poszły do szkoły, ale to miesiąc różnicy, a wirus się wylęga góra 10 dni i powinniśmy mieć skokowy wzrost w drugim tygodniu września. A poszło do góry w połowie października. Teraz te wzrosty z połowy lutego to miałby być efekt „drugiego otwarcia” szkół. Ale od tego czasu znowu minął miesiąc, a nie dwa tygodnie. Ba – zaraz po otwarciu szkół był spadek. I jak teraz, przez Krupówki mamy w trzy dni epidemię, a po szkołach w dwa pierwsze tygodnie spadek?

Ale zaraz szkoły się zamkną i to nie przez dzieciaki, te bezobjawowe bomby z opóźnionym zapłonem, co to niewinne, bez własnej wiedzy i rodziców zgody, przeniosą bez szkód własnych wirusa ze szkoły do dziadków. Wiele szkół się zamknęło po grupowych zaszczepieniach grona nauczycielskiego. Nie wiem dlaczego, ale edukatorzy dostali w większości tę „gorszą” wersję szczepionki AstraZeneki, kóra zdaje się nie gmera w genach jak te inne innowacyjne, tylko wprowadza zdezaktywowanego wirusa, tak by organizm zareagował przeciwciałami. I wielu nauczycieli zapadło na objawy grypowe i dzieci odbijają się szkoła po szkole od zamkniętych drzwi.

Tak czy siak, jak pisałem, zamknięcie szkół to pełzająca forma lockdownu, bo rodzice muszą zorganizować opiekę nad dziećmi. Kosztem swojej pracy albo grupy najsłabszej kowidowo – dziadków. I wtedy już wszystko jedno czy Milusińscy przyniosą pod skrzydła babci-dziadka kowida z podwórka czy ze szkoły.

Najgorsze jest to bujanie tak-nie. Mieli rację otwarci (na razie do 28 lutego) hotelarze. Rząd zobaczy na wykresy, się zastanowi, ale hotelarze nie wiedzą co mają zrobić? Ile zamówić posiłków, jak obsadzić kuchnie, sprzątanie? Rząd obiecał, że będzie ogłaszał zmiany z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Łaskawcy. No jak na przykład zatowarować sklep odzieżowy w centrum handlowym? Żeby się po 14 dniach dowiedzieć, że zamykamy budę? Już się kolekcje zimowe przeleżały w magazynach i zaśmierdły. Za drugiego lockdownu. Teraz ma (miał?) wejść sezon wiosna. I co, z perspektywą 14 dniowej niewiadomej? A co z kolekcją letnią? Zamawiać? Szyć? Importować? Jak żyć panowie politycy?

Zaczyna się giełda kogo zamkną na początek. Korwin obstawia, że stoki, Bogu ducha winne, ale jak się zaczęło od Krupówek to kara musi być. Po drugie nie możemy odstawać od zamkniętych sąsiadów, bez względu na wyniki epidemiologiczne. Wszak żyjemy w globalnym świecie, bez granic. I jeszcze swą swawolą pozakażamy niewinne narody i trzeba będzie domykać granice. Pamiętajmy, że nie tylko nasza władza szuka wytłumaczenia dla niekorzystnych krzywych, inne państwa też. U nas winnym jest płaskoziemca (przewidziany przez mnie już w kwietniu 2020), „tańczący z Krupówkami”, bo to jest figura wewnętrzna, dla nas. Nasi, szczególnie zachodni, sąsiedzi mają lepsze apetyty, na całość narodu, na „głowę zdrajcy” nieodpowiedzialnego Polaka. Trafia to i tak w gotowe już stereotypy, nie ma co dłużej tłumaczyć – znowu ci Polacy.

Ale takie bujanie może wygenerować społeczny wściek. Spontaniczny, nie żaden tam strajk czy Tanajny. Po prostu nie można z dnia na dzień, bez rozsądnej przyczyny wzbudzać i gasić nadziej narodu, który chce wreszcie wyjść na powietrze i do roboty. Przypomina mi się opowieść, którą często przytaczał mi mój ojciec. Było to o Napoleonie, który podniósł podatki chłopom. Chłopi pozłorzeczyli, pozłorzeczyli i się rozeszli, Drugi raz jak podnosił – to samo, tle, że wściek był większy. Za trzecim razem jak Napoleon podniósł chłopom podatki to się przestraszył. Bo chłopi nic nie powiedzieli tylko zaczęli się śmiać…

Jerzy Karwelis

Wszystkie wpisy na moim blogu „Dziennik zarazy”.

8 thoughts on “18.02. Trzecia fala w Zakopanem, polewamy się szampanem

 1. Trzy uwagi:
  1. To że otworzenie szkół powoduje skok zarażeń po miesiącu, nie po dwóch tygodniach, łatwo wyjaśnić. Najpierw dzieciaki zarażają siebie nawzajem, chorują bezobjawowo (swoją drogą, jak ten „bezobjawowy” wirus wpływa po latach na stan płuc, mózgu, nie wiem czego, może płodności – już mamy spadek urodzeń – wbrew oczekiwaniom – na skutek lockdownu, czy brak tych, często spontanicznych „decyzji” o powiększeniu rodziny można wytłumaczyć tylko strachem przed szpitalem?), dopiero po następnych ~dwóch tygodniach te bezobjawowe dzieciaki zarażają swych rodziców, dziadków, etc. Tak że obecny skok epidemii można jak najbardziej wyjaśnić otworzeniem szkół sprzed mniej więcej miesiąca (oraz bardziej zaraźliwymi wirusami „obcych” narodowości ;-)). Tak na marginesie nie sądzę aby to było tylko kilka odmian, raczej tysiące często mało lub nic nie znaczących mikromutacji, „podgatunków” wirusa. Może zauważamy tylko istotne z punktu widzenia zaraźliwości czy widocznych objawów zmiany, ale nie jestem wirusologiem.

  2. Krupówki to dobry medialnie symbol, „chłopiec do bicia” za winy (także) innych, ale przy konkretnych, poważnych obliczeniach należałoby brać pod uwagę również Krynicę, Szklarską Porębę i mnóstwo innych miejscowości. Być może także Sopot a nawet hotele warszawskie czy poznańskie (sam Pan napisał, że wybiegamy na oślep, gdzie kto ma najbliżej, a i różnych spraw się ludziom nagromadziło, nie zawsze do załatwienia zdalnie, zwłaszcza jak jest pretekst do wycieczki). Tak że do telewizji Krupówki, ale do Excela – obłożenie wszystkich hoteli.

  3. Nie wiem na jaką odpowiedzialność liczy rząd, ale można przypuszczać że na to, iż do ludzi dotrze, że mamy wojnę, nie kolejną okazję by „bojkotować państwo”, bo ONI rządzą i na złość mamusi zamrozić gospodarkę (każdy rząd, czy opozycja, ma tendencję do sądzenia że wszyscy myślą jak oni, już Gomułka uważał że podpisanie paktu z RFN o uznaniu granic na Odrze to usunięcie największego, egzystencjalnego zagrożenia Polski, więc ludzie go będą na rękach nosić, nie patrzeć na takie relatywnie drobiazgi jak podwyżki cen – a w sumie naraził się Ruskim, bo ich armia u nas przestała być jedynym gwarantem bezpieczeństwa Polski, więc go usunęli prowokując krwawe zamieszki).
  Ale wracając do naszych wirusów – jak mamy wojnę, to kiedy AKowiec wypuszcza z piwnicy, rozsądni ludzie przemykają pojedynczo od bramy do bramy (jak już koniecznie muszą po wodę czy konserwy) a nie wybiegają radośnie hurtem na dwór, jak po otwarciu bram obozu. Na takie rozumienie „otwarcia drzwi” moim zdaniem liczy rząd, jako oczywiste i zdroworozsądkowe.
  A Gazeta Ludowa, tfu, armia Wyborcza, podżega ludzi do tańczenia na ulicach, im będzie gorzej, tym lepiej dla nich i tak zwalą na końcu winę za wszystko na „zbrodnie AK”. Znaczy PiS.

 2. Szanowny Autorze,

  Warto prowadząc b. intersującego i coraz bardziej wpływowego bloga szanować i czytelników i siebie, nie wypisując przepraszam za słowo, bzdur.
  Po pierwsze i mniejsze:
  Szczepionka Astra-Zeneka wbrew temu co Pan pisze bardziej „grzebie w genach” niż np. szczepionka Pfizera, bo w przypadku tej pierwszej (szczepionka wektorowa) informacja genetyczna trafia do jądra komórkowego, jest wpisywana do genomu czyli DNA (z ryzykiem wpisania w złe miejsce !) i pozostanie tam do końca życia komórki. W przypadku szczepionki Pfizera czy Moderny nie dochodzi do „grzebania w genach” bo podawane jest mRNA które nie dociera do jądra komórkowego, a wykorzystywane jest do biosyntezy białka wirusowego w cytoplazmie.

  Po drugie i ważniejsze, wypisuje Pan jakieś analizy epidemiologiczne wg. własnego pomysłu i obudowuje Pan to teoriami jak to na podstawie nielogicznych (wg. Pana) przesłanek dręczy się ludzi i gopodarkę.
  Dokładnie chodzi mi o to co Pan tak pięknie i logicznie analizuje jako Efekt Krupówek.
  Jaka to „nauka” Panu powiedziała, że w kontakcie z cov zarazi się 10 %, zachoruje z tego 10 % i generuje Pan z tego wiedzę, że jak na Krupówkach było 2000 to finalnie po Pana redukcjach tylko 20 będzie żródłem dalszego zakażenia. I okrasza Pan to okrzykiem: toż absurd, żeby to było źródłem 8000 zakażeń.
  Bo absurdem to są Pana wylicznia którymi znęca się Pan nad czytelnikami od roku. Gdyby Pana wyliczenia dotyczące transmisji były prawdziwe to już dawno zapomnielibyśmy o epidemii.

  To ile osób się zakazi zależy od czasu ekspozycji i warunków w jakich się to dzieje. Jak przez kilka godzin posiedzi się w samochodzie w drodze na Krupówki z nosicielem/chorym to szansa na złapanie cov rośnie do 100 %. Z kolei w dystansie i przez chwilę, na świeżym powietrzu nie zarazi się prawie nikt. Jak dystansu zabraknie, albo będą warunki jak na siłowni gdzie wszyscy cięzko dyszą i sa bez masek, bo jak w maskach ćwiczyć… itd.
  Stosuje Pan nieznane nauce współczynniki redukcyjne kontakt/zakażenie/choroba. A problem z cov w porównaniu z innymi chorobami jest taki, że mamy tu dużo wyższy poziom transmisji. W przypadku grypy wynosi on poniżej 2 (czyli jeden zarażony zaraża przeciętnie nie więcej niż 3 osoby), a w przypadku cov wiadomo, że co najmniej 4.
  Jak się weźmie pod uwagę poziom transmisji , sposób jak ludzie na te Krupówki z całej Polski podróżowali, jak się tam zachowywali itd.
  to wzrost o kilka tysięcy chorych z tego powodu wcale nie jest taki absurdalny jak Pan podejrzewa.

  1. Szanowny Panie
   ale skąd 100%? Już wśród znajomych mam przypadki, gdzie żona chorowała, a mąż i dzieci się nie zaraziły. Zarzucanie Panu Redaktorowi błędu, kiedy samemu stosuje się dane z nikąd nie jest dobrą praktyką.
   Dlaczego też nie można po roku trwania tej sytuacji nadal polemizować? Rząd często nie prowadzi żadnych badań, ale przyjmujemy jego decyzję. Warto zwracać uwagę na luki w narracji walki z wirusem.
   Pozdrawiam

   1. Szanowna/Szanowny,
    Otóż podobnie jak Pani/Pan jestem zachwycony twórczością Autora i każdy dzień czytelniczy zaczynam od tego bloga. Ponieważ zależy mi na przyszłości coraz bardziej ograniczanej strefy wolnego słowa (której Autor jest ostoją) chciałbym aby było tu jak najwięcej prawdy i sprawdzonych wiadomości, a jak najmniej pomyłek i nieścisłości.
    Bo jak opsy zaczną łapać na pomyłkach to wartość tego bloga szybko się zdewaluuje.
    Ponieważ trafiają się tu osoby takie jak Pani/Pan bez większego pojęcia
    o medycynie i epidemiologii tym bardziej należy dbać by informacje były najwyższej jakości.
    Krytyka (nawet niesprawiedliwa) jeszcze nikomu nie zaszkodziła i z pewnością nie jest ograniczaniem wolności debaty, a wręcz przeciwnie.
    Skoro Autor ma ambicje opiniotwórcze (i robi to świetnie choć akurat nie przy okazji cov.) z pewnością nie obrazi się za moje uwagi.
    Stara się Pani/Pan mnie mitygować, a jednocześnie nie ma pojęcia o temacie podając swoje obserwacje, że zna przypadki, że żona chora, a mąż i dzieci się nie zaraziły. Ciekawe skąd akurat P/P WIE, że się nie zaraziły i na jakiej podstawie?? A ja uważam (to proste i logiczne), że pozarażali się ( i byli nosicielami) wszyscy, tylko nie zachorowali, albo objawy choroby były bardzo słabe.
    Pomijajac, że nie rozróżnia P/P , że można być zarażonym, a nie chorować, to nie wie że dzieci zarażają się bardzo łatwo, są znakomitymi
    roznosicielami koronawirsów, a objawy chorobowe występują u nich bardzo rzadko. Podobnie tylko u 20 % dorosłych występują objawy choroby, a u 2 % ciężkie. Stąd zresztą Autor wziął swoje proporcje epidemiczne w/s Efektu Krupówek. Zapominając przypadkowo, że zakażeni bezobjawowi tak samo zarażają jak ciężko chorzy, a przy tym epidemiologicznie są tym groźniejsi, że chory leży w jednym miejscu, a nieświadomy łazi gdzie go oczy poniosą i zaraża kogo się da również osoby płci przeciwnej którym zajrzy pod maseczkę :).

    1. Witam,
     no ale nawet biorąć Pana poprawkę to zakazić sie mogło na Krupówkach nie 10 ale 20%, nawet z bezobjaowowymi. Na prwdę sądzi Pan, że to spowodowało skok zakażeń w ciągu dwóch dni w całej Polsce?

     1. Witam,
      Na początek wyjaśnię, że tak jak P.T. Autor mam następujące zdanie na temat walki z Cov-19 epidemia którego jest jednak faktem:
      – najbardziej wrażliwych chronić/izolować/szczepić
      – pozostałych puścić wolno bez żadnych ograniczeń
      – gospodarkę zostawić w spokoju zamiast ja niszczyć niezrozumiałymi i mało skutecznymi działaniami.
      Gdyby tak postąpiono to kto miałby umrzeć to by umarł (brutalne ale prawdziwe), a reszcie powodziło by się znakomicie. Cała ta „epidemia” zakończyła się tak w Chinach gdzie gosp. kwitnie, a ludzie już nie pamiętają epidemii.
      Ponieważ zamiast rozsądku mamy politykę i pazerne firmy farmaceutyczne to mamy to co mamy.

      A odpowiadając na pytanie Pana w kwestiach epidemiologicznych jest następująco.
      Wiele osób ulega złudzeniu, że stwierdzenie, że w wyniku kontaktu z zakażonym Cov 20% zachoruje w tym 2 % ciężko jest tożsame z tym, że w wyniku kontaktu tylko 20% ZAKAZI SIĘ. I to jest głównym powodem nieporozumienia.
      Otóż w wyniku SKUTECZNEGO kontaktu zakaźnego (przypominam, że chodzi tu o drogę kropelkową) zakażą się WSZYSCY. Oczywiście nie każdy kontakt jest skuteczny.
      Choć tylko 20 % zakażonych będzie miało objawy (2% ciężkie), to właśnie znaczna część tych bezobjawowców będzie odpowiedzialna za dalszą transmisję Cov. Bo chorzy zwłaszcza ciężko leżą zazwyczaj w łóżku…
      Wobec powyżego czy przyjmiemy 10 % czy 20 % do dalszych wyliczeń nie ma jakiegokolwiek wpływu/związku z ilością nowych zakażeń ( tego skoku do 8000 ).
      Te zależą wyłącznie od ilości chodzących po świecie roznosicieli i ich SKUTECZNOśCI.
      Używam pojęcia skuteczności zakażania, a cóż ono oznacza.
      Otóż jeśli zarażony (niekoniecznie chory objawowo) wykicha nam się w twarz to będzie bardziej skuteczny niż ten który się przy nas wykicha nawet w niedoskonałej maseczce.

      Reasumując: ważniejsze epidemiologicznie jest to czego nie widać (zakażeni bezobjawowcy) niż to co widać czyli chorzy ciężko i umierający.
      Ilość chorych jest tylko pewną niedoskonałą miarą zjawisk które przebiegaja niewidocznie. Ilość chorych jest jednak jedyną miarą obiektywną sytuacji z epidemią w odróżnieniu od robienia na ślepo nieskończonej ilości testów, gdzie im więcej testów tym więcej „chorych”. Ale poza mafią szczepionkową mamy jeszcze mafię diagnostyczną która najchętniej robiłaby bezsensowne diagnostycznie testy każdemu co dwa dni.

     2. No problem jest z tym, że jak się przetestuje takich tylko lekko trąconych wirusem, niekoniecznei zaraz chorych to wyjdzie z PCR, że są zakażenie, czyli czytaj dzisiaj w znaczeniu PRowsko-medialnym – chorzy. Moim zdaniem gros ludzie chorych bezobjawowo to wynik nadczułości testów PCR. Fenomen taki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: