22.03. Gdy głód zaglądnie w oczy

18

22 marca, dzień 750.

Wpis nr 739

Znowu wykrakałem. Pisałem w październiku, kiedy o wojnie to tylko zagorzalcy straszyli, że kowidowe eksperymenta z gospodarką mogą się skończyć głodem. Wtedy wydawało się, że świat już bardziej nie może przyspieszyć, ale jednak dał radę.

Mamy bowiem wojnę w spichlerzu Europy i kawałka świata. Ukraina i Rosja to głównie dostawcy zboża. W obu krajach jest zamieszanie z powodu wojny i co najmniej Ukraina już nie zasieje na tegoroczne zbiory. Rosja, jak cię mogę, do czego zaraz zresztą jeszcze wrócimy. Okazało się, że Putin to sobie dobrze ułożył. Zawiesił za gardło, nie bez udziału Niemiec, Europę na gazowym sznurze i teraz wszyscy są spolegliwi dla Kremla, bo może im podmarznąć to i owo, jak się kurki przymknie. Wygląda to na sezonowy szantaż, który może się zmniejszyć jak się ociepli.

Nic podobnego. Wtedy wchodzi innych szantaż – głód. No bo, jak pisałem Ukraina może nawet nie zasiać, a Rosja może i wtedy to ona będzie miała następne narzędzie szantażu – zboże. A więc będziemy mieli swego rodzaju płodozmian. A to jest sprawa zasadnicza. Na zboże się czeka, ciężko je gdzieś wynaleźć, zwłaszcza, że połowę światowych zapasów wykupili już Chińczycy.

Efektem głodu będzie wzmożenie fali i kierunków migracji za chlebem. A to już całkowicie inna skala, nawet niż ta – wojenna. By sobie to uświadomić warto spojrzeć na tabelkę pokazującą jakie kraje i w jakim stopniu zależą od zboża rosyjskiego i ukraińskiego:

Widać, że ruszy Afryka. Na północ. I będzie to ruch milionów ludzi szukających jedzenia. Do tej pory starano im się pomóc na miejscu. Teraz może nie być czym.

I Rosja skorzysta, bo znowu użyje broni imigranckiej. Tym razem w formie ostatecznej. Można się bronić przed imigracją zarobkową, szczególnie jeśli udaje wojenną. Ćwiczyliśmy to w kryzysie na granicy białoruskiej. Ale co zrobimy jak na skutek działań Putina staną nad europejskimi granicami miliony głodujących? Co damy im jeść? Gdzie będziemy ich trzymać? W tym samym czasie Putin będzie grał zbożem, jak dziś ropą czy gazem.

Ciekawe jak my jesteśmy na to gotowi? Czy mamy zapasy. Jesteśmy w zbożach samowystarczalni w 118%, więc nie powinno być krytycznie. Ale będziemy mieli na swym terenie już parę milionów Ukraińców i ten bilans dotyczący lat 2019-2020 może już być nieaktualny. Może też być różnie z innymi krajami Europy. Jak z naszymi zapasami ziemi i zdolnością do ich obsiania, by coś więcej się pojawiło na lato?

Idą nieciekawe czasy i to bez względu na wynik wojny. Militarnie w interesie Ukrainy jest wykańczanie rosyjskiej armii na swojej ziemi. A to jest wejście w wojnę przewlekłą, która im dłużej trwa tym więcej będzie kosztować ofiar ze strony ludności cywilnej. Pojawiają się sygnały, że rosyjscy agresorzy ze szczególnym upodobaniem niszczą ukraińską infrastrukturę rolniczą. Chcą być panami nie tylko energii w Europie i na świecie, ale trzymać wiele krajów za wygłodzone gardło.

Naszemu młodemu pokoleniu przyjdzie w tempie ekspresowym nauczyć się, że jedzenie nie bierze się z Biedronki.

Jerzy Karwelis

Wszystkie wpisy na moim blogu „Dziennik zarazy”.

About Author

18 thoughts on “22.03. Gdy głód zaglądnie w oczy

 1. Dlatego jak widzę ten dzisiejszy polskiego nierządu i sprostytuowanych „elyt” samobójczy szabelkizm, zamiast mądrego przygotowywania Polski na megakryzys, to od razu przypominają mi się stare nasze przysłowia:
  – Konie kują, żaba nogę podstawia
  Oraz:
  – Nie pchaj palca między drzwi.
  Juz nie mówiąc o:
  – Nim gruby schudnie, to chudy zdechnie…
  Tak że ten…

  1. Ruska agentura (powyżej i poniżej) zasuwa od rana aż miło. Premia w kopiejkach murowana.
   Pan Karwelis wyhodował sobie na blogu stado kundli i naiwnie sądził, że kundle nigdy przeciwko niemu nie szczekną.

 2. Problem uzależnienia państwa od siebie, zwłaszcza afrykańskich jest dużo poważniejszy. Ukraińcy, którzy przenoszą się na zachód, będą zajmować kolejne nisze pracownicze, a zatem będzie mniej pracy dla tych, którzy już tu są. Także dla Polaków. Ja wiem, to brzmi jak trollowanie ruskie (jakich tu wiele w komentarzach), ale państwo powinno się zastanowić, jak zagospodarować tych ludzi, co z nim zrobić, na ten moment? Oni nie powinni włóczyć się po ulicach, bo to degeneruje. Tworzyć może szajki, grupy przestępcze. Handel kobietami i ich usługami. To bardzo zła sytuacja, bo ludzie przyciśnięci do muru zaczynają się zachowywać groźne dla siebie i otoczenia. Niedobrze by się stało, gdyby ci ludzi zeszli na złą drogę.

 3. A teraz dwa wpisy dziennikarzy – z wczoraj – ( żeby nie było ,że tendencyjne to z prawa i lewa) :
  „Kolejne spotkanie prez. Zelenskiego z dziennikarzami. Kolejny raz nie było miejsca i czasu dla dziennikarza z Polski. Godzinny (!) wywiad. Pierwsze pytanie od Francuzki – co tam u Was w życiu osobistym, czy ma Pan czas na książki” – napisał na Twitterze Jacek Łęski, dziennikarz TVP obecny w Kijowie.

  Rozczarowany jest także wysłannik Onetu na Ukrainę Marcin Wyrwał. „Kolejna konfa Zełeńskiego dla (nie polskich) mediów. Polacy nie zaproszeni, bo przecież i tak będą w Ukrainie. Słabe to” – ocenił dziennikarz.

  Tak to wygląda w praktyce ,szanowni romantycy, myślący , że w polityce liczą się sentymenty i tym podobne banialuki. Nie , proszę Państwa , liczy się siła ( polityczna , wojskowa i gospodarcza ) . My tego atrybutu nie mamy i dlatego jest jak jest.

  1. A czego można się spodziewać, jeśli różnej maści polskojęzyczna władza od lat przyzwyczaiła wszystkich dookoła, że Polskę można traktować jak tą damę, która daje wszystkim za dobre słowo, a nawet i bez.

 4. Z przykrością odnotowuję, iż muszę zacząć krytykować Szanownego Redaktora.
  Pańskie fobie biorą górę nad dawnym symetryzmem i zaczyna Pan mówić bardziej DoRzeczypeel
  niż Karwelis. Szkoda.
  ================
  Celem ostatecznym jest uzależnić Europę od żywności amerykańskiej, nie rosyjskiej! Na razie tak ma to wyglądać, bo taki jest trynd i moda- „LARMOOO! RUSKIE CHCĄ WSZYSTKIEGO”.
  Wystarczy „drobna awaria” w elektrowni atomowej lub „przypadkowy wyciek broni biologicznej” z jednego z 30 laboratoriów, by całe rosyjskie zboże wywalić na wysypisko.
  Wspominałem już wcześniej (można sprawdzić)- następne po wykańczaniu klasy średniej i przedsiębiorczości będzie rolnictwo w Europie. Taki jest plan. I nie jest to plan Putina. Podobnie jak nie są planem Putina „uchodźcze problemy.”
  A kto jest obecnie największym „rolnikiem na świecie” ? (licząc w hektarach ziemi uprawnej)- Bill Gates! Oczywiście to przypadek i spiskowa teoria płaskoziemców małorolnych. Tak samo jak umowy: CETA i TTiP. Nie bez powodu powstała też niedawno „awaria” w największych zakładach chemicznych w Policach.
  https://zchpolice.grupaazoty.com/aktualnosci/komunikat-w-sprawie-ogloszenia-stanu-sily-wyzszej
  Tydzień po podpisaniu umowy z amerykańskimi producentami na chemię rolniczą, droższą trzykrotnie od tej polskiej. Kolejny przypadek.
  Oczy patrzą ale widzą tylko WSCHÓD słońca, nie jego ZACHÓD. Żeby stwierdzić czy dzień był dobry czy zły, trzeba zobaczyć jedno i drugie.

  Życzę powrotu do symetryzmu Drogi Panie. SYMETRYZMU!
  Może wtedy znowu zacznę Pana czytać. Teraz kończę lekturę po słowach „totalna opozycja”, które to określenie jest zarezerwowane jedynie dla członków i zwolenników PiSu.

  1. Drogi/droga Prorocznio!
   Symetryzm jest fajny ale nie da się niego wyżyć, poza tym każdy (prawie) ma jakiś kredyt do spłacania.
   I jeszcze ta irytująca świadomość (gdyby się chciało trwać przy symetryźmie jak krowa przy trawie) że inni czerpią pełnymi garściami byle stanęli po „właściwej” stronie.
   Tak było (i będzie) za covida, tak jest za wojny…

 5. https://youtu.be/NN7lXJtx0ok
  tu podane w lekkiej formie i z przymrużeniem oka , ale czyż to nie dzieje się w realu. w 86 krajach są prowadzone prace odnośnie implementowania do systemu , cyfrowej waluty. w chinach już to funkcjonuje. tak że to taki uśmiech przez łzy.
  w komentarzach , oczywiście , że to nie możliwe ,że się nie uda , że ludzie to odrzucą . a jak to było z setkami milionów osadzanych w de facto aresztach domowych ( kwarantanna ) ,które potulne dawały się zamykać na tygodnie bez wyroków sądowych ? ( niezbędnych wcześniej aby móc kogoś pozbawić wolności )

 6. Z podziękowaniem codziennym za trud znojny i codzienny, kilka sprostowań i wyjaśnień…

  Re: „Okazało się, że Putin to sobie dobrze ułożył. Zawiesił za gardło, nie bez udziału Niemiec, Europę na gazowym sznurze i teraz wszyscy są spolegliwi dla Kremla, bo może im podmarznąć to i owo, jak się kurki przymknie. Wygląda to na sezonowy szantaż, który może się zmniejszyć jak się ociepli.”

  To zupełnie nie tak! To „ułożyli” wszystko Amerykanie! Jak pisałem, nie wiadomo co było nagle tak niebezpiecznie śmiertelne dla Rosji, że akcję denazyfikacyjną rozpoczęto z marszu i dwa lata przed czasem. Czy zabawy z plutonem w Czarnobylu, czy amerykańskie biolaboratoria, teraz ewakuowywane specjalnymi samolotami via Kraków-Balice?
  To nie WWP wymyślił lata temu „trzeci energopakiet energetyczny” i późniejszą „dyrektywę energetyczną”. Dzięki tym „wynalazkom” obywatel Jewrokołchozu płaci za gaz ponad dziesięć razy!!!!!!!!!!!! więcej niż cena zakupowa gazu w Gazpromie czy od Amerykanów. A w USA na Henry Hub cena wzrosła jedynie do około 185 USD za 1000 m3, plus koszt transportu gazociągami w USA, plus skraplanie i dowóz – niech będzie jakiejś 50 dolców więcej niż „ruskie 300 dolców”. Ale sprzedaje się dalej po cenach spekulacyjnych!
  To powoduje że stanęły europejskie zakłady chemiczne. Nie będzie nawozów! Nie będzie plonów!
  Podrożał olej napędowy! Mimo że cena ropy jest niemal stała!
  A mechanizmy podnoszenia cen „zaprogramowano” wiele lat temu! Bez udziału „wrażego Putina”!
  A komu jest wygodnie by tak się stało? Ano – USA!
  Teraz, dzięki „sankcjom” – głód grozi i Stanom – bo ponad połowę nawozów sprowadzano z Rosji. Z tego też powodu – braku produkcji nawozów u siebie (bo ktoś spekuluje na cenach gazu), i braku możliwości zakupu nawozów na Białorusi i w Rosji – i nas czeka głód! Proszę zauważyć jak wzrosły ceny nawozów w Polsce! Nie zmieniła się technologia, ani tak bardzo ceny surowca!

  Głód „zaprogramowano” i zaplanowano dawno temu!
  A co robi „niezależna Polska”? Czy wprowadziła zakaz eksportu zboża i żywności, jak to daaawano temu zrobili Węgrzy, Serbowie i połowa Europy?

  Przypomnę, że wybito w ostatnich latach pod pozorem walki z ptasią i świńską grypą większą część stad świń i ptactwa! Oczywiście, dziki czują się dobrze – poza tymi znajdowanymi na drzewach na granicy z Ukrainą! Ale to tylko spiskowa teoria głosi że zrzucano je z helikopterów, po wcześniejszym zarażeniu wynalazkami produkowanymi w amerykańskich biolaboratoriach…

  I teraz, w obliczu problemów żywnościowych – kartki żywnościowe już tu i tam w Jewrosojuzie podobno wprowadzają? – sprowadzamy sobie dwa miliony tzw. „uchodźców”. Bez badań, szczepień itd, dwa miliony do wyżywienia! Dlaczego Kijowianie nie osiedlą „uchodźców” na 80% ogromnego obszaru nie objętego debanderyzacją?

  PS
  Ale z Naczelnego kawalarz!
  Re: „Militarnie w interesie Ukrainy jest wykańczanie rosyjskiej armii na swojej ziemi.”.
  Armia banderowców została wykończona w dwa dni! Teraz trwa likwidacja resztek – a sprzątanie tego faszystowskiego bajzlu, niestety trwa!

  PS2
  Z Rosji uciekł rudy Czubajs! Greta T. będzie płakać po nocach!

  PS3
  Rosja przechodzi na sprzedaż gazu (na początek) za ruble. Czekam na faktury za gaz od PGNiG w rublach. A NBP skupuje hrywny. Palić nimi będziemy?

  Reakcja „u mnie”

  Zadanie na test ósmoklasisty. Jaś zainwestował 2 tygodnie temu 10 funtów zielonego papieru w 1500 funtów ruskiej makulatury. Ile po obecnym kursie ważą jego papiery „bezwartościowe” 😉

  marekmarcellus13 , 23 marca 2022 at 13:56

  1. Czy jesteś Pan, Panie Brusek trollem Putina, czy raczej przesadnie zafascynowanych fanem WWP, to jednak widzę tu u Pana to co kilkanaście lat temu wyczytałem u samego Georga Friedmana (szefa Stratforu).
   To SĄ puzzle made in USA…

 7. Kolejny tekst świadczący o całkowitym braku zrozumienia sytuacji.
  Po pierwsze:
  Jedynym który ma benefity z tej wojny to USA:
  1. jeden z ich głównych rywali ma kłopoty, został wmanewrowany w wojnę całkowicie dla niego nieopłacalną.
  2. nie tylko nie musi angażować swych sił, bo od tego mają swych przydupasów, całkowicie skorumpowane i ślepo posłuszne „rządy” Polski i Ukrainy, to jeszcze sowicie na tym zarobią. Oba rządy zastawią (w us-bankach) swoje kraje na pokolenia naprzód (jeśli takowe w ogóle będą) aby tylko móc wykrwawiać swe społeczeństwa dla chwały wuja Sama. Całkowite uzależnienie obu wspomnianych krajów, które staną się prywatna własnością korporacji amerykańskich, jest właśnie realizowane przy aplauzie bezrozumnej publiki obu krajów,
  3. dodatkowy bonus to destabilizacja UE
  4. uzyskały swobodę dla rozprawienia się z Syria i innymi niepokornymi,
  5. najprawdopodobniej mają w końcu możliwość konfrontacji z Chinami bez groźby włączenia się Rosji. Rozmieszczanie wojsk trwa, np. w Australii (Terytoria Północne i Queensland) jest to bardzo widoczne,
  6. świeżo wykreowany (pod przykrywką klęski) sojusznik, uzbrojony po zęby i właśnie trenowany w obsłudze zaawansowanego sprzętu i ostrzelany w prawdziwym boju Taliban, skutecznie szachuje zarówno Rosję (sądzę że dlatego najlepsze jednostki rosyjskie są cały czas w odwodzie) jak i Chiny.

  Nie wiem jak tam Rosja, ale wiem że my już przegraliśmy.

  1. A już pisanie:
   „Militarnie w interesie Ukrainy jest wykańczanie rosyjskiej armii na swojej ziemi. A to jest wejście w wojnę przewlekłą, która im dłużej trwa tym więcej będzie kosztować ofiar ze strony ludności cywilnej.”
   to już całkowity odlot. No chyba że prawdą jest że jednym z celów amerykańskich „sojuszników” jest wytępienie ludności tubylczej Ukrainy (Polski oczywiście też) w zbożnym celu poświęcenia się za wuja Sama dobre samopoczucie.

 8. A ja wyczytałam we wrogich mediach, że Macron myśli o wprowadzeniu bonów żywnościowych, ukraińscy lekarze wzywają do kastracji ruskich jeńców, a z badania przeprowadzonego w Kanadzie, poziom zaszczepienia covid jest wręcz proporcjonalny do poparcia sankcji. To tak, żeby było symetrycznie. Aha, osobiście sądzę, ze nasz rząd myśli, że jest sprytny, bo zapewnia nam właśnie tanią i przyjazną kulturowo siłę roboczą w postaci uchodźców, co jest zrozumiałe, bo Polacy wymierają i nie będzie komu pracować. Jednak zważywszy, że wszystkie genialne pomysły Morawieckiego i spółki kończyły się do tej pory niezbyt fortunnie, myślę, że to co jest teraz, będziemy wspominać jako dobre czasy.

  1. „niezbyt fortunnie” 😂😂 kawalarką jesteś Babo ze wsi
   Ale zgadzam się że ” to co jest teraz, będziemy wspominać jako dobre czasy.”…

 9. tym razem bez komentarza…….

  Tak Ukraińcy koordynują blokadę polskiego przejścia drogowego w Kukurykach. Wezwanie żeby wszyscy Ukraińcy w Polsce którzy mają czas tam jechali i blokowali. Jest nawet miejsce zbiórki (parking Wilanowska w Wawie), kontakt do organizatora itd.
  Wojciech Szewko
  @wszewko
  Czyli można blokować m in polskie tiry na granicy z Białorusią (dochód PL) ale nie można zablokować przepływu rosyjskiego gazu przez Ukrainę ? (dochód Ukr)
  Translate Tweet
  8:41 AM · Mar 22, 2022·Twitter for iPad
  261
  Retweets
  13
  Quote Tweets
  1,569
  Likes

  Big Hunter
  @BigHunt03066981
  ·
  Mar 22
  Replying to
  @wszewko
  and
  @RobertWinnicki
  UA blokuje tranzyt kolejowy bo limit na kołowy mają za mały. Obywatele UA i zmanipulowani z PL blokują tranzyt do Rosji w tym polskich przewoźników by ich dobić po lockdownach a tym samym zrobić miejsce dla ukraińskich. Czy UA przyłączyła się do zagładzania Polski, ktoś odpowie?
  Grażyna Szczęsna
  @GrazynaSzczesna
  ·
  Mar 22
  Replying to
  @wszewko
  Cóż…
  Gdy się przyjrzymy organizatorom..
  Quote Tweet
  Piotr Łopaciński🇵🇱🇬🇧
  @PiotrLopacinski
  · Mar 21
  Replying to @BatugWojciech
  Blokadę TIR-ów organizuje Natalia Panczenko z fundacji Otwarty Dialog, której aktywiści niedawno jeszcze atakowali polskie instalacje na granicy z Białorusią.
  Show replies
  foxy lady
  @foxylad11362632
  ·
  Mar 22
  Replying to
  @wszewko
  Ukraina nigdy nie będzie wiarygodna na arenie międzynarodowej dopóki nie zlikwiduje wysoko rentownego tranzytu gazu Rus 🇷🇺 do EU 🇪🇺
  Dla każdej kolejnej ekipy politycznej w Kijowie
  te 4 Mld $ rocznie do kieszeni to samo życie.
  O to jest cała wojna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *