25.03. Cytat spod twierdzy w Srebrnej Górze

13

25 marca, dzień 753.

Wpis nr 742

Dziś się opóźniłem, bo jestem w Srebrnej Górze i nie bardzo miałem zasięg. Teraz mogę już nadawać i publikuję ciekawy tekst, który znalazłem w internecie. Dość dobrze opisuje moje stany i przemyślenia, że mogę go zacytować jak swój.

Krótki opis sytuacji na wschodzie, zachodzie i RP. Dzieci już śpią, więc można prosto z mostu. Nie będzie geopolitycznych analiz, a wyłącznie trochę chłopskiej mądrości. Jak pokazuje #wojnanaukrainie chłop z ciągnikiem ma większą moc sprawczą niż wielowymiarowe analizy na papierze.

W XXI w. miały być lasery, precyzyjne drony likwidujące pojedyncze cele i cyber wojny, których zwykły obywatel nawet nie dostrzeże. Nie ma laserów. Jest za to GRAD, ostrzał artyleryjski i bombardowania. Obrazki jak z II wojny światowej, z tą różnicą, że w kolorze i HD.

Rosja coś takiego robi? Przecież to całkowicie niewiarygodne! W głowie się nie mieści, że dyktator, który wysadził własnych obywateli w powietrze aby najechać Czeczenię, dokonał rozbioru Gruzji, czy szantażował Europę Wschodnią odcięciem gazu nagle … robi to co zapowiadał.

Odpowiedzią na to było więcej uśmiechów i więcej przytulania Putina. Nie twarda polityka, sankcje i izolacja warczącego niedźwiedzia tylko miłość, wspólne zdjęcia i oskarżenia o rusofobię mieszkańców byłego bloku sowieckiego, którzy ciągle biadolili o bezwzględnym kacapie. Kiedy Putin mordował,… o przepraszam…, kiedy kolejni niewygodni dla Putina ludzie spadali ze schodów albo do kawy na śniadanie jedli polon, czołowi politycy Zachodu – kanclerze i ministrowie, oficjele, aktorzy i artyści z uśmiechem zakładali obroże z tłustych rubelków.

Tymczasem korzystając z polityki miłości Rosja przejmowała kolejne media, zakładała NGOsy, kupowała profesorów i obsadzała stanowiska. Wszystko w ramach wielkiej imperialnej rozgrywki, w której pozwolono aby Rosja była nie tylko graczem ale również krupierem.

I mimo tego wszystkiego nadal nie przyszła refleksja. Nadal próbuje się ważyć, czy mimo zbombardowanych szpitali, ludzi grzebanych w rowach i 1,5 mln uchodźców to można z tym Putinem pohandlować… chociaż troszeczkę. My im ładne skórzane buty, a oni nam dwa baniaczki ropy.

Krew mnie zalewa gdy czytam @A-Traczyk albo @bweglarczyk o tym jak to Zachód zdaje egzamin. Przecież Europa miała być kompasem moralnym. Strażnikiem wartości. Obrońcą godności człowieka. A utknęła w negocjacjach czy oby te sankcje to takie nie za ostre.

I zanim ktoś powie „ale Europa tyle robi” to proszę spojrzeć na to z tej strony. Jak na naszej klatce sąsiad gwałci sąsiadkę to podrzucenie gumek, ulotki z dobrym terapeutą i wywieszenie kartki „gwałt jest przestępstwem więc proszę przestać” to trochę mało.

I rację ma @lwarzecha, że wojna, sankcje i izolacja Rosji przełoży się na ceny, zapaść przemysłu i poziom życia. Jednak gospodarka się odbuduje, od Rosji można się uniezależnić, a rozjechanych czołgami Ukraińców z rowów się już nie wykopie. Jeśli cenę wolności i ludzkiego życia mamy rozpatrywać przez pryzmat indeksu BigMaca i strefy komfortu w świecie to strasznie nisko upadliśmy. Nikt nie chce rezygnować z poziomu życia jaki ma. Jednak za wszystko trzeba zapłacić. Za opowiedzenie się po stronie wartości również

A jeśli ktoś uważa, że dzięki „wyważonemu działaniu i braku eskalacji” unikniemy zbrojnej konfrontacji z Rosją, to historia współczesna sugeruje, że będzie dokładnie odwrotnie.

Jerzy Karwelis

Wszystkie wpisy na moim blogu „Dziennik zarazy”.

About Author

13 thoughts on “25.03. Cytat spod twierdzy w Srebrnej Górze

 1. Najważniejsza ostatnia konkluzja. Ze wolność to nie wszystko. A za cenę bezpieczeństwa nie można oddać wolności, bo robi się tak jak w Rosji, gdzie oddano wolność i dziś mamy tam dyktaturę KGBistów. Nie opluwał bym zachodu, bo Ukraina nie leży w ich interesie, a mimo 20 lat niemal w UE, nadal Europa centralna jest traktowana jak Europa drugiej kategorii. 60 lat komuny i izolacji zrobiło swoje .Musi upłynąć przynamniej drugie tyle by to się jakoś unormowało. Ale i my musimy być w centrum i mieć wpływy by postrzegano nas pozytywnie. A tymczasem mamy rząd PISu od 7 lat i zamiast do przodu w postrzeganiu nas, zrobiliśmy krok w tył (a może nawet kilka kroków). Choć brzmi to kuriozalnie, a już pisałem o tym, ze Putin zaatakował Ukrainę (choć nie miał do tego prawa bo Ukraina to wolny kraj samo decydujący o sobie), by wreszcie pokazać, ze nasze „fobie” nie były tylko urojeniami, ale rzeczywistym zagrożeniem. Że Rosja, taka czy inna, ZAWSZE, dla nas, była niebezpieczna. I od 1700 roku niewiele się zmieniło. Putin pokazał swoją prawdziwą twarz, a wraz z nim rosyjskie społeczeństwo. I uważam, że sankcje powinny doskwierać wszystkim Rosjanom. Wiem, że tam gdzieś, na Uralu, mało to kogo obchodzi, bo wilki i niedźwiedzie polarne pod domem grasują, ale mimo wszystko. Warto o tym przypominać i owa wojna jest takim dowodem dowodów.

  1. Tak, bmx, mistrzu bełkotu. „Od 7 lat w postrzeganiu nas zrobiono krok do tyłu”. I zauważ, że to dzięki ruskim co zmanipulowali wybory w 2015 podmieniając Tusku, co wyłącznie „w postrzeganiu robił kroki do przodu”, na Kaczora co nawet tyłem chodzi więc nic dziwnego, że kroki do tyłu robi.
   No i znowu się nie mylisz, że na tym Uralu to wilki i niedźwiedzie polarne pod domami hasają. Tak samo jak na Monciaku w Sopocie słonie morskie obok wilków morskich leżą na słońcu.
   Parada idiotów i niedouków. Bostoński nie słyszał o migracjach ptaków, bmx wysyła niedźwiedzie polarne na Ural. Bo tam najłatwiej fokę można spotkać

  2. Dlaczego sankcje mają uderzać w zwykłych ludzi? Nsprawdę ktoś wierzy że ludzie mogą zmienić władzę w Rosji?

   1. Przecież to takie proste. Zwykli udzie wybrali Hitlera i pomagali mu palić ludźmi w piecach. Sam by kilkudziesięciu milionów nie wymordował. Zwykli ludzie wybrali putina (mała litera nieprzypadkowo) który robi to samo choć jeszcze na mniejszą skalę. Zwykli ludzie nie zatrzymali Hitlera bo nie chcieli. Zwykli ludzie mogą zatrzymać putina. Jak nie są zdecydowani lub tego nie rozumieją to trzeba ich przycisnąć. To nie jest wojna putina jak chciałby Scholtz tak jak 2 Wojna światowa nie była wojną Hitlera czy nieznanych z nacji tylko wojną niemców (mała litera nieprzypadkowo).
    Zwykli ludzie mogą wiele zatrzymać o czym świadczy historia. Gdyby poddani putina zaprotestowali to przecież wszystkich nie wymorduje i do więzień nie zamknie.
    Jak „zwykli ludzie” z jakiegoś powodu wybrali zbrodniarza to koszty ponieść muszą. Nic nie ma za darmo.

 2. Rzeczywiście chłopskie mądrości. W dodatku takiego co to ani pisać ani czytać nie potrafi, a z czworaków nie wyściubił nosa przez całe życie.

  1. Miejmy nadzieję że Brusek przyjdzie z odsieczą…
   Jeśli nie to dla dziennika dzień stracony, bo dzisiejsze „komentarze” dodatkowo zawyżyły (ujemnie) poziom dramatycznie.

   1. Jesteś stary komuchu merytoryczny jak zwykle. Po tych „komentarzach” co to zawyżają ujemnie widać skąd jesteś. Polska język trudna język nawet dla tych co ruski jest ich ojczystym.
    Przyjdzie bRUSEK z odsieczą i ci dogodzi. Czy jak obsrywacie cudze blogi w tandemie to więcej kopiejek dostajecie?

  2. Kolejny po „mądrym i przyzwoitym” Szcześniaku z kompleksami, że po polsku pisać nie potrafi. WUML skończył i myśli, że ma wyższe wykształcenie.

 3. Wyjątkowo antypolski tekst. Pewnie dopełnić by trzeba wezwaniem do stawiania pomników Adolfowi H. w miejsce burzonych pomników Armii Czerwonej i budowy Memoriału Pamięci banderowskich ścierw w ludzkich skórach (=ukraińców), którzy wymordowali 40 tysięcy mieszkańców Woli w pierwszych tygodniach Powstania…

  1. Logika absolwenta WUML. Banderowcy mordowali (pod jaka flagą?), ruscy bronili, a niemcy nawet leczyli.
   Pewnie staniesz (b)RUSKU z kwiatami jak ruscy przyjdą ponownie Polskę wyzwalać. Podtrzymasz rodzinną tradycję.

 4. Wszystkim wzmożonym propagandowym „patriotyzmem”, włączając w to Red-Nacza, dedykuję te słowa mądrości i rozsądku prosto z ust (strach napisać!) Żyda 🤫

  1. Pewnie: „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się”?
   Antysemityzm który prezentujesz kolejny raz został ci po 1968 i Gomułce , czy odnowiła się jakaś inna fobia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *