8.08. Kowidki polskie, czyli jak się najeść wizerunkiem.

8 sierpnia, dzień 524.

Wpis nr 513

zakażeń/zgonów

2.884.098/75.285

W internecie skopiowany wpis z 23 października zeszłego roku. Oficjalne stanowisko naukowe, że szczepionki, panie, to najszybciej za 5 lat. No ale potrzeba matką wynalazków. A tu nie dość, że poszło szybko, to – po zamojsku – jak ogień po słomie.

Skoro Zamość, to mamy już szyderę kontynuującą. Jakiś niedorżnięty terrorysta szczepionkowy wątpi w szczerość zamojskiego zdarzenia palnego. No, trochę ma rację widząc wraży spisek. Fakt – przecież 99% punktów szczepień w Polsce nie ma monitoringu. A tu ujęcia z dwóch kamer, ze zbliżeniami kadru, w tym jednej kamery ruchomej. W ogóle zastanawia sam fakt rzucenia się foliarstwa na punkty. Jak słyszymy ma to przestraszyć, zniechęcić ludzi do szczepień. Ale taka taktyka miałaby sens wtedy, kiedy była „pierwsza fala” szczepień. A tu atakują puste punkty, by zniechęcić kogo? Szczepiące pielęgniarki?

Ale mamy zdrowe jądro w narodzie. W wielu miastach utworzyły się oddolnie obywatelskie ruchy obrony punktów szczepień (w skrócie OROPS). Minister Niedzielski obiecał odznaczenia dla OROPS-owców. Pewnie te same, które otrzymali bohaterscy obrońcy z Grodziska Mazowieckiego. Kurcze, taką odznakę co daje minister najbardziej chciałbym w mediach zobaczyć.

Pisałem od początku, że walka rozegra się na polu statystyki. A tu mamy nie fair, bo właścicielem danych, np. co do zgonów, są instytucje państwowe, trudne do zweryfikowania. Można je zweryfikować jedynie… porównując ze sobą te same dane ale z różnych agend państwowych. O tym, że MZ posiało gdzieś sto tysięcy ozdrowieńców, to już pisałem. Teraz porównajmy zgony. Wedle Rejestru Stanu Cywilnego do 3 sierpnia podawano, że w 2020 roku zmarło 486.430 Polaków, ale od 3 sierpnia zmieniono i przywrócono do życia partę tysięcy rodaków podając, że owszem pomarli, ale tylko w liczbie 474.741. Zweryfikował wszystko GUS w okolicach „złotego środka” i podał 477.335 zgonów.

Ponura tabelka, z której wynika, że mamy prawie dwukrotnie większą niż średnia światowa śmiertelność na kowida. Zestawienie przeprowadzono na danych Ministerstwa Zdrowia za okres z dwóch lat 2020 i 2021 pomiędzy 1 maja a 14 lipca.

Wreszcie ktoś to policzył (Marek Jarczyński). Czyli sprawdził matematycznie tezę, że na pandemii zyskują… ubezpieczalnie. Rachunek jest okrutny: „Zgon na C19 skraca życie o 11 lat i 3mce. Mediana zgonów to 80 lat. Emeryt kosztuje średnio 4.200zł/mc (ZUS+NFZ). 1 zgon z covid to 567.000 zł oszczędności. 6,2% – śmiertelność w szpitalach na Covid. Bilans: 19 204 zł zysku na każdym pacjencie.” Wyliczenie było odpowiedzią na tezę pana Ludwika Rakowskiego: „15.950 zł – tyle wyniósł średni koszt leczenia szpitalnego pacjenta chorego na COVID-19. Koszt szczepionki to kilkadziesiąt zł.” Jednak trzeba uważać z tematami, które się wrzuca, bo ktoś może policzyć jak jest naprawdę.

Okazało się, że słynna Rada Medyczna, która rządzi krajem, de facto nie korzysta z żadnych zewnętrznych badań i analiz. Tak wynika z rządowego dokumentu. Czyli jak lud podejrzewał. Te wszystkie decyzje były „na czuja” członków Rady, no, może w oparciu o informacje jak robią inni, patrząc na chaos z tym związany, pewnie wzięte z telewizji. Internauci dociekliwi dopytują się na przykład (lubię takich „szczególarzy”) o analizę własnej decyzji Rady z początków pandemii dotyczącej zakazu wejścia do lasów. Ile za przeproszeniem żyć to uratowało. Warto wiedzieć przed IV Falą.  

Wszyscy czekają na listę Horbana, szefa Rady. Tam mają być wymienione poszczególne grupy zawodowe, wobec których ma być wydany nakaz szczepienia. Byłby to pierwszy wyłom, bo do tej pory wszystkie szczepienia były… dobrowolne, choć wymuszane „przymusową dobrowolnością” i przekroczeniem przez władze i pracodawców podstawowych gwarancji, takich jak choćby konstytucyjny zakaz dyskryminacji. Kolejność ma być taka: medycy, potem czas na nauczycieli, urzędnicy i pracownicy sklepów. Ta strategia salami dokładnie odpowiada tej wyłożonej w New England Journal of Medicine, gdzie opisuje się jak i na kogo rozłożyć w czasie obowiązek szczepień, by uniknąć wprowadzania nagłego i masowego. Widać, że to ogólnie przyjęta strategia.

Zrobiono badanie, z którego wynika, że obecnie, nawet po fatalnym 2020 roku, gros ludu uważa, że kontakt pacjenta z lekarzem jest jeszcze bardziej utrudniony. A przecież kowid odpuszcza. Czyżby niedowład służby zdrowia pozostał z nami dłużej niż koronawirus? Chyba ta bezkarność się niektórym spodobała. A więc służba zdrowia walczy z takimi zjawiskami. NFZ rozpoczął poszukiwanie agencji PR do polepszenia wizerunku jedzenia szpitalnego. Wizerunku, nie polepszenia jedzenia jako takiego. Ciekaw jestem jaki jest budżet tego działania. Ile można by było dołożyć za to do gara. Albo ile terapii rakowych dałoby się przeprowadzić.

A może lepiej by zająć się procedurami a nie wizerunkiem? Czyli żeby było po prostu lepiej a nie żeby nam się po PR-owej akcji tylko tak zdawało. W Koszalinie przywieziono do szpitala pana, który miał atak kolki nerkowej i wił się z bólu. Zażądano od niego skierowania od lekarza rodzinnego i odmówiono przyjęcia. Pani, która go przywiozła wywlokła go na trawnik przed szpitalem i zadzwoniła po pogotowie. Karetka przyjechała i wwiozła chorego do szpitala. Tak to się załatwia. Może szpital powinien nająć jakąś agencję od PR-u. Oni tam wszystko są w stanie ładnie opowiedzieć i wytłumaczyć.

Skoro już mowa o akcjach informacyjnych (by nie powiedzieć – propagandowych) służby zdrowia. Pojawiły się listy mediów wspierających za pieniądze państwo w dziele szczepiennym. No ładne pozycje, pozwalające ujrzeć niezależność dziennikarską w formie szczepiennej „przymusowej dobrowolności”, czyli wytłumaczyć czemu niektóre media mówią o pandemii jednym chórem jakby czytały z tej samej kartki. A także nie dopuszczają do debaty na ten temat. Trzeba się wywiązać. Podam dla orientu parę liczb w złotówkach: Fratria (W Sieci, w Polityce) – 441.515; WP.pl – 200.000; TVP – 2.725.597; RMF – 2.848.357; Polskie Radio – 3.365.000; Poczta Polska – 3.112.318; Fejsik, Twitter, YouTube – 3.587.638; Polsat – 2.820.824.

Do tego równie ciekawa lista niezależnych blogerów i trendsetterów, których używa się do pandemicznej promocji szczepionek. Ci tam wyżej, to chociaż jechali w biały dzień, widać było, że puszczają jakieś reklamy. A ci tutaj to farbowane lisy niezależności, nie widać przecież tego co robią jako reklam, a tylko jako ich opinie. Sami buntownicy, dziś kupieni do promocji.

Kończymy dwoma cytatami. Pierwszym prześmiewczym, od PaveL: Radio Gdańsk: „W wakacje wzrasta liczba urazów u dzieci. Szpitalne oddziały pękają w szwach”. No to chyba wiadomo co robić? Lockdown gówniarzy i prewencyjne gipsowania. Trzeba wypłaszczyć tę krzywą złamań, stłuczeń i skręceń.

I drugi – poważniejszy, od Tomasza Pochmurskiego: „Ktoś kiedyś napisał, że „iskra” która rozj.bie tę pseudo-pandemię wyjdzie z Polski. Krzemień nam się kur.a zamoczył?”

P.S. Miałem kończyć ale przypomniał mi się pan Radosław Sikorski. Mam fajny filmik, na weekendzik jak znalazł. Co obstawiamy? Co za bardzo weszło?

Jerzy Karwelis

Wszystkie wpisy na moim blogu „Dziennik zarazy”.

18 thoughts on “8.08. Kowidki polskie, czyli jak się najeść wizerunkiem.

 1. Z „Dziennika zarazy” zrobiła się „Selektywna prasówka z twittera”. Ludzie piszą danych nie znając, nie rozumiejąc, albo świadomie manipulując, a przekaz idzie dalej.

  Dla przykładu tabelka ze śmiertelnością. W 2021 byliśmy w podawanym okresie na opadającym zboczu zakażeń. Efekt oczywisty: mniej zakażeń w mianowniku, w liczniku jeszcze skutki szczytu z początku kwietnia, procent większy. Tą samą metodą w lutym było 3.3%. Porównanie do świata też nie niesie informacji bez tej samej metodologii. Po stronie zakażeń jest ciemna liczba tych, którzy covid przechodzili czy nie zauważyli, w marcu np. wiele osób wybrało samoizolację mając ewidentne symptomy. Po stronie zgonów podawany jest „covid” i „z covidem”, co różnicę robi, bo i tak w Polsce ponad tysiąc osób dziennie umiera. Dochodzi jeszcze struktura wiekowa społeczeństwa i zakażeń, czego nikt nie analizuje. To wszystko sprawia, że na wyjściu jest jedynie szum informacyjny budujący emocje.

  1. Bo tu Panie, tak to działa:
   1. Autor podaje jako prawdziwą informację np.: „99 % punktów szczepień nie ma monitoringu” wraz z linkiem do źródła; kto leniwy i nie kliknął w link już jest w sieci….
   2. Kliknęliśmy jednak w link i widzimy, że źródłem tej prześwietnej wiedzy jest wpis z Twittera już oczywiście bez żadnego źródła bo kto by się tam źródłami przejmował.
   3. Ale mamy już bezczelną sugestię, że „ktoś” urządza prowokacje… i tak to leci. Jak u Michnika

   Autor bloga już wiele razy chwalił się że po mistrzowsku potrafi rozszyfrowywać manipulacje, jak widać nie tylko rozszyfrowywać :).
   Dziś jako ciekawostkę mamy link do informacji (sprawdzonej tym razem) o blogerach i transdetterach wspierających. Może gdzieś, kiedyś opublikują listę wkładających kije w szprychy. Ciekawe czy dowiemy kto to sponsoruje i komu zależy by zaraza tliła się jak najdłużej. Fanom niektórych blogów może opaść wtedy szczęka.

   1. Nie, no jasne. KAŻDY punkt szczpień jest widziany przez dwie kamery, w tym jedną ruchomą, która „sma” idzie za podpalaczem. Goście go oglądali z budki, która jest 200 metrów od miejsca zdarzenia. i puścilli. Sledztwo trwa. Tyle z moich spisków.

    1. A Pan jest przekonany, że 99 % punktów szczepień monitoringu wogóle nie ma bo przeczytał na świętym Twitterze wpis osoby której pewnie nie widział Pan nawet na oczy i nie wie jaka jest jej wiarygodnoć. Naprawdę gratuluję źródeł, a jeszcze bardziej wiary w ludzi.
     Pewnie z podobnego źródła wie Pan, że „goście oglądali go z budki” w czasie rzeczywistym i puścili dziada. Ja nie wiem jak było, ale monitoring w obecnych czasach działa w ten sposób, że nagrywa się wszystko z wielu kamer, a przegląda wtedy gdy coś się wydarzyło. Niektórzy jednak sądzą, że za każdą kamerą siedzi krasnoludek i wszystko na bieżąco ogląda, notuje w kajeciku itd. I później publikują newsy, że wspólnicy podpalacza widzieli, a nie zareagowali i tworzą swoje fake-sensacje.

     1. Tak, tak. I kamera sama kadruje i prowadzi filmowanego człowieka. Tak widziałem to na filmach s-f. Prosze się wysilić i znależć informacje kto nagrywał i jak daleko był od miejsca zdarzenia, a potem sobie dywagować. Pan tu trolluje już komp0letnie wszystko. Za dużo czasu czy za mało pieniędzy? A w ludzi wierzę, nawet w tak zgorzkniałych jak Pan.

 2. A propos Rady Medycznej – moja korespondencja z Kancelarią Premiera, której podlega RM:

  Szanowny Panie,
  kalkulacja wymienionych w zapytaniu wskaźników nie należy do zadań Rady Medycznej. Dokonując analiz i ocen bieżącej sytuacji zdrowotnej w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji epidemicznej wywołanej pandemią COVID-19, informacje statystyczne czerpane są z raportów zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) z Ministerstwa Zdrowia.
  Z poważaniem,

  BEATA ŻMIJEWSKA
  naczelnik Wydziału Obsługi Administracyjnej
  i Informacji Publicznej
  Centrum Informacyjne Rządu

  KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

  Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
  tel. +48 22 694 72 64, tel.kom. +48 881 941 509
  e-mail: beata.zmijewska@kprm.gov.pl

  RODO – Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  Pomyśl o środowisku. Nie drukuj tej wiadomości jeśli nie musisz.

  Sent: Wednesday, August 4, 2021 8:51 PM
  To: bip
  Subject: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

  Dzień dobry,

  Niniejszym, zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, w związku ze Stanowiskami nr 15 – 19 z lipca 2021 Rady Medycznej ds. COVID-19, proszę o odpowiedź Rady Medycznej na następujące pytania wraz z odnośnikiem do oryginalnego źródła tej informacji (artykułu naukowego lub wyniku przeprowadzonych badań):

  1) Jakie są poniższe współczynniki dla obecnie dominującego w Polsce wariantu Delta wirusa SarsCov-2:
  a. R0 (basic reproduction number),
  b. R (effective reproduction number),
  c. czas podwojenia ilości nowych infekcji (doubling time),
  d. hospitalizacji (case to hospitalisation rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+
  i. dla osób zaszczepionych,
  ii. dla osób niezaszczepionych,
  e. IFR (Infection to Fatality Rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+
  i. dla osób zaszczepionych,
  ii. dla osób niezaszczepionych,
  f. CFR (Case to Fatality Rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+
  i. dla osób zaszczepionych,
  ii. dla osób niezaszczepionych,
  2) Jakie były poniższe współczynniki dla wirusa SarsCov-2 fali wiosennej tego roku:
  a. R0 (basic reproduction number),
  b. R (effective reproduction number),
  c. czas podwojenia ilości nowych infekcji (doubling time),
  d. hospitalizacji (case to hospitalisation rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+
  i. dla osób zaszczepionych,
  ii. dla osób niezaszczepionych,
  e. IFR (Infection to Fatality Rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+
  i. dla osób zaszczepionych,
  ii. dla osób niezaszczepionych,
  f. CFR (Case to Fatality Rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+
  i. dla osób zaszczepionych,
  ii. dla osób niezaszczepionych,
  3) Jakie były poniższe współczynniki dla wirusa SarsCov-2 w fali jesiennej zeszłego roku:
  a. R0 (basic reproduction number),
  b. R (effective reproduction number),
  c. czas podwojenia ilości nowych infekcji (doubling time),
  d. hospitalizacji (case to hospitalisation rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+,
  e. IFR (Infection to Fatality Rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+,
  f. CFR (Case to Fatality Rate) w poszczególnych grupach wiekowych: 0-18, 18-65, 65+,

  Jeśli Rada Medyczna nie posiada informacji z podziałem na grupy wiekowe, bądź na osoby zaszczepione/niezaszczepione, to proszę o informację bez podziału na te grupy.

  Jeśli Rada Medyczna nie posiada wnioskowanych informacji, bądź posiada odpowiedzi na pytanie 1 bez podziału na osoby zaszczepione i niezaszczepione, to proszę o informację na jakiej naukowej podstawie, artykułach naukowych lub mierzalnych dowodach empirycznych wraz z wynikami pomiarów oparte są rzeczone stanowiska.

  Pozdrawiam,

 3. Dane z MZ, NFZ, Rejestru Stanu Cywilnego, GUS – każdy … na swój strój. Wiarygodnych danych nie ma i nie będzie. Ale to chyba celowa robota, bo inaczej by się nie dało siać paniki. A tu jeszcze tyle milionów dawek do wciśnięcia. Do tego przy rzetelnej informacji nie można by ukryć całego bałaganu czy wręcz upadku państwowej służby zdrowia. Propagandę natomiast można zaobserwować porównując pisaninę różnych autorów artykułów w pewnych mediach wcześniej niż akcja szczepień i obecnie.
  Za komuny wszystko było planowane, a plan musiał być wykonany lub przekroczony. Np. jeżeli zakładom pogrzebowym brakowało do planu, zawsze mogli dogadać się z lekarzami (taki sarkastyczno – makabryczny żarcik), a teraz, kiedy się nie planuje, mamy statystykę w służbie propagandy. A jak wygląda hierarchia kłamstw: proste kłamstwo, oszustwo, statystyka.

 4. 1. Niech się Pan doinformuje jak działa nowoczesny monitoring i przestanie się kompromitować.
  Sugeruje Pan, że „ktoś” (PIS na polecenie Kaczora?? 🙂 ) podpalił punkt. Zamiast tchórzliwie kryć się za insynuacjami niech Pan zgłosi do prokuratury swoją wiedzę. Jak zapytają skąd Pan wie to poinformuje, że na Twitterze pisali. Ubaw będzie po pachy.
  2. Ja wiem, że najłatwiej niewygodne komentarze zbyć oskarżeniem o trollowanie i to „kompletnie wszystkiego”. Po co to silić się jeszcze na coś więcej.
  Na uwagę o mojej zgorzkniałości i rozważania czy mam za duzo czasu czy za mało pieniędzy zapytam: brak logiki, zamiłowanie do manipulacji czy za dużo alkoholu?
  3. Powinien Pan wprowadzić na swoim blogu blokadę dla niewygodnych gości. Po co komu wolność slowa? Zostawić Roberta Szcześniaka, WlaBla i innych przytupywaczy. Będą Panu bić brawa z powodu nieomylności, śpiewać chwałę i poczuje się Pan Bogiem. Jeszcze większym niż czuje się Pan w tej chwili. *
  * – nie wiem czy czuje się Bogiem, ale skoro Pan wie, że jestem człowiekiem zgorzkniałym to coś może być na rzeczy.

  1. To wyjaśnij nam o wszechwiedzący, jak działa nowoczesny monitoring? Mam psieczucie, że przy pisaniu komentarzy pukasz w jajko. I w jednym musze się z Tobą zgodzić; odporność jest wrodzona, ale w Twoim przypadku jest to odporność na wiedzę i logiczne myślenie, zakładam, że dalej będziesz bronił skuteczności noszenia maseczek. Nikt Cię nie banuje, sam żeś spłynął, jak już wszyscy wyśmiewali Twoje brednie, ale honor niedzielniaka nie dawał Ci żyć i przywlokłeś się znowu i znowu zbierasz baty od każdego, ale ludzie z inteligencją betoniarki tak mają, nie trybią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: